3. Ders | Hz. İdris

Ders Başlığı: Kur’an’da Peygamberler Tarihi

Ders Sayısı: 3. Ders

Ders Konusu: Hz. İdris

Üstad: Kasım Erdem

    

Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla

Kur’an da adı geçen bir diğer Peygamber ise Hz. İdris’tir. Hz. İdris m.ö 4 binli yıllar da yaşamış ve Hz. Adem’den sonra ilk ismi geçen Peygamber’dir. Hz. İdris (a.s) birçok ilke imza atmıştır ilk defa yazıyı kullanan ve yazı yoluyla mesajlarını ileten kişidir. Yazı m.ö 3500-4000’li yıllarda Mezopotamya’da çıkmıştır bu da Hz. İdris’in zamanına denk gelmekteydi. Hz. İdris, Irak Küfe’de yaşamaktaydı. Mezopotamya denilen bölge ise Sureyi, Irak bölgelerindeydi.

Hz. İdris’e terzilerin piri denilmiştir çünkü ilk iğneyi kullanan ve iki parçayı birleştiren ilk kişidir. Hz. İdris’ten önce insanlar hayvanların postlarıyla korunurlardı ama Hz. İdris dikişi geliştirdi ve elbiseleri tek parça haline getirmeyi başardı. Hz. İdris’in en önemli özelliklerinden bazıları ise astronomi ve doğa ile ilgilenmesiydi. Hz. İdris’in astronomiye olan ilgisi sayesinde güneş, ay ve yıldızların hareketlerini hesaplıyordu. Hz. İdris’in asıl ismi “uh-Nuh”tur ama ders verip öğrenci yetiştirdiği için İdris denilmiştir.

Hz. İdris, yaklaşık bin kişilik kavmi doğru yola yönlendirmiştir ve o bin kişi içerisinden hevesli ve akıllı yedi kişiyi seçerek onları yetiştirmiştir.

Hz. İdris, yazıyı ilk bulan kişi olarak kalmamış yine kalem, mürekkep gibi birçok şey icat etmiş ve insanlığa katkıda bulunmuştur. İlk insanları maymuna benzeyen, konuşmayı bilmeyip hiçbir şeyden anlamayan insanlar olarak düşünmememiz gerekir. Allah ideolojisini ve peygamberlik sistemini tanımayan birileri çıkıp insanın hayvandan geldiğini ve yavaş yavaş gelişerek bu hale geldiğini savunmuştur. İlk insan Hz. Adem’dir ve konuşmasını biliyor; çünkü Kuran onun evlatlarıyla konuşmasını söylüyor.

Hz. İdris ve diğer peygamberlerin tek amacı insanlara, insanlığı ve yaşamı öğretmektir. İnsanların mutlu bir şekilde yaşamaları için ahlaki terbiyeleri bilmeleri gerekiyor. Peygamberler sadece insanın kişisel yaşamını değil toplumsal yaşamlarını ve neye ihtiyaçları olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla toplumu yöneten kişilerinde toplumu nasıl yöneteceklerini söylemişlerdir.

Hz. İdris’in döneminde zalim bir padişah vardı bu padişah bir gün güzel sulak bir arazi görüyor ve bunun sahibinden araziyi parasıyla kendisine satmasını istiyor ama arazinin sahibi ben ailemi bununla geçindiriyorum o yüzden satamam deyince padişahın gücüne gidiyor. Morali bozuk bir şekilde saraya geliyor ve hanımı neden keyifsiz olduğunu soruyor. Padişah olayı anlatıyor ve daha sonra araştırdım ki o kişi Hz. İdris’i takip eden, ona inanan biridir. Padişahın karısı bir plan yaparak hem araziyi hem de neredeyse o adamın canını alıyordu. Hz. İdris, olayı öğrenince padişahın yanına giderek kişinin arazisinin elinden alınmaması gerektiğini, kişinin canına kasteedilmemesi gerektiğini söyledi. Padişahın karısı, Hz. İdris’in ölümü için suikast düzenledi ama saraydaki Hz. İdris’in adamları ona haber vererek suikaste engel oldular. Hz. İdris, eğer zulümden vazgeçmezsen Allah’ın belası seni bulacaktır diye beddua etti. Padişah, Hz. İdris’e kulak asmadı ve daha sonrasında 20 yıl kıtlık geldi padişahın hanımı dilenci durumuna düştü utandığı için gündüzleri değil geceleri dileniyordu ve bir gece sokak köpeklerinin saldırısına uğrayarak paramparça oldu ve can verdi. Padişahın ise padişahlığı bitti bunu gören halk Hz. İdris’e inandı ve tekrar bereket geldi.

Gökyüzü yedi tabakadan oluşuyor ve bu tabakaların arasında yüz yıllık bir mesafe olduğu söyleniyor. Bir melek, Hz. İdris’in yanına gelerek ona dua etmesini istedi. Allah, Hz. İdris’in duasını kabul etti ve melek sana borçlandım benden ne istiyorsun diye Hz. İdris’e sordu. Hz. İdris de gök alemine çıkmak istedi ve melek de onu 4. kata çıkardı Hz. İdris orada Azrail’in başını salladığını gördü ve sordu Azrail ise ey İdris Allah bana 4. katta Hz. İdris’in canını al dedi bende şaşırdım Hz. İdris yeryüzündedir ve 4. kattan yeryüzü arasında dört yüz yıllık bir mesafe var Hz. İdris’in ömrü 4. kata çıkmaya nasıl yetecek diye düşündüm ve seni burada görünce Allah’ın azametini anladım diyor ve orada Hz. İdris’in canını alıyor.

Kur’an da adı geçen birkaç tane peygamberin hala yaşadığı söylenmektedir. İlki Hz. İsa, ikincisi ise Hz. Hızır’dır ve Hz. Mehdiyle beraber yaşamaktadır. Bu iki peygamberde Hz. Mehdi zuhur ettiği zaman insanlara kendilerini göstereceklerdir. Bazı kitaplar ise Hz. İdris’inde yaşadığını söylüyorlar ama bu olasılık çok düşüktür. Hz. İdris’le alakalı yanlış söylentilerden biride şudur ki: Güya Hz. İdris çok yaşamak istemiştir ve Cebrail’e kendisini cehenneme götürebileceğini ve Azrail’i göstermesini istemiştir. Azrail Hz. İdris’e ne istediğini sorunca sağken ölümü tatmak istiyorum demiştir. Azrail de onun canını alır ve tekrar geri verir gibi yanlış söylentiler de vardır.

YORUM EKLE