1. Ders | Hz. Adem - 1

  

Ders Başlığı: Kur'an'da Peygamberler Tarihi

Ders Sayısı: 1. Ders

Ders Konusu: Hz. Adem

Üstad: Kasım Erdem

  

Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla

Hz. Adem’den önce de insanların var olduğu Kur’an-ı Kerim ve hadisler tarafından kesin olarak bildirilmiştir. Yüce Allah, yeni bir insan nesli yaratmak istedi ve bunu Hz. Adem ile başlattı.

Tüm insanların iki boyutu vardır, biri maddi boyutu diğeri ise manevi boyuttur. Hz. Adem’in ruhu hem bedeninden hem de dünyadan önce yaratılmıştır.

Allah Cebrail’i ve diğer melekleri dünyaya gönderdi ve dünyadan toprak almalarını istedi. Melekler Hz. Adem’in yaratılacağı yere; kırmızı, siyah, beyaz ve sarı toprak olarak 4 çeşit toprak götürdüler. Bu yüzden insanlar da 4 farklı ten rengine sahiptirler. Allah, o toprakları suyla çamur haline getirdi, çamuru bekletti ve çamur o kadar sertleşti ki vurduğunuz zaman ses çıkaracak hale geldi. Hz. Adem’in bedeninin yaratılması 6 aşamadan geçti ve daha sonra Allah, Hz. Adem’e insan vücudunun şeklini verdi daha sonra bedenine can verdi. Hz. Adem’in yaratıldığı çamurdan arta kalan çamurlarla da Hz. Havva’yı yarattı. Melekler, Allaha bir soru sordular:

  

 “İlahi, bu insanı eğer seni anması için yaratıyorsan biz seni anıyoruz, eğer seni takdis etmesi için yaratıyorsan biz seni takdis ediyoruz. Neden yeryüzünde kan dökecek, fesat çıkaracak bir insan yaratıyorsun?”

  

Yüce Rabbimiz şöyle buyurdu:

 “Ben o insana büyük marifetler vereceğim ve sizden de kat ve kat üstün kılacağım dolayısıyla onun üstünlüğünü kabul ettiğinize dair secde edin.”

 

Bütün melekler Hz. Adem’in üstünlüğünü kabul ederek secde ettiler. Meleklerin içinde İblis vardı ve İblis melek değildi O cinlerdendi. Cinler insanlardan yedi bin yıl önce dünyada yaşıyorlardı. Cinlerin de peygamberi, kitapları vardı tıpkı insanlar gibi yeryüzünde ibadet ediyorlardı. İblis Allah’a altı bin yıl ibadet etmişti. Yeryüzünde hiçbir cin, İblis kadar ibadet edemiyordu. Melekler, Allah’tan İblisin de onların ibadet ettiği yerde ibadet etmelerini istediler. İblis de cinlerle beraber gök alemine gitti. İblis sınav edilinceye kadar gökte Allah’a ibadet etmekteydi. Allah, meleklere ve cinlere “Hz. Adem yeryüzünde yaratılmış en mükemmel varlıktır” deyince İblisin gücüne gitti ve, “Allah’ım sen Adem’i çamurdan biz cinleri ateşten yarattın. Ben sana altı bin yıl ibadet ettim biz nasıl buna secde edelim ateş topraktan üstündür.” diyerek itiraz etti.

Yüce Allah, yaratmış olduğum tüm maddeler eşittir bu yüzden ateş ve toprakta eşittir diye buyurdu.

Meleklerin sorusuyla İblis’in itirazının arasında fark vardı. Melekler Adem’in beden yönüne itiraz etmediler, sorgulamadılar. Melekler Adem’in ruhu hakkında sorular sorarken İblis, Adem’in bedenine itiraz etmekteydi. Allah, İblis’e:

 “İblis sen meleklerin içindesin ve burası itiraz yeri değildir şu an bulunduğun makam itaat makamıdır itiraz, isyan makamı aşağıdadır yani dünyadır.”

İblis, Allah’a itaat etmeyip itiraz ederek secde etmedi ve kibirlenerek kendisini madde anlamında Adem’den üstün gördü ve böylece gökten kovulmuş oldu.

Buradan çıkaracağımız ders şudur:

  

“Kibrinizi yenmeye çalışın aksi takdirde bütün çabalar veya bütün ibadetler heder olur.”

Yeryüzünde hiçbir insan, İblis kadar ibadet edemez. İblis iki bin yıl başını secdeden kaldırmadı. Hangi insan bir saat secde de kalabilir? İblis altı bin yıl ibadet etmiştir. İnsan ömrü boyunca toplasa 50 yıl ibadet etmesi mümkün olamaz. Allah, bizden sadece ibadet istemiyor ibadetin manası, insanın kendisini terbiye etmesidir.

İbadet yani bir büyüklüğü kabul etmek, ibadet yani insanın kendi düşüklüğünü kabul etmesidir. İblisin kibri altı bin yıllık tüm ibadetleri hiç etti. Eğer kibir varsa yapılan hiçbir iş istediğimiz gibi olmayacaktır. Allah bizi uyarıyor:

  

“İnsanoğlu! kendini terbiye et eğer varsa kibrin bir an önce ortadan kaldır yoksa zahmetlerin hiç olacaktır.”

 

Allah Teala, Hz. Adem ve Hz. Havva’yı bizim bilmediğimiz bir cennet yaratmıştır burası dünyanın da üzerinde bir yerdir. Arapçada bağlık, bahçelik yere cennet denir. Asıl gelecekleri yer dünyaydı fakat orası dünyaya gelebilmek için bir aşamadır.

Hz. Adem hiçbir şey bilmeden dünyaya geliyor ve yeni bir yaşantı başlatacak ve bu yaşantının içinde yasaklar, helaller vardır. Allah hepsini öğretecek Adem de yapacaktır ve bir de bir düşman var o düşman İblis’tir. Dolayısıyla Allah, Hz. Adem ve Havva’yı dünyaya göndermeden önce bir ön hazırlık olarak dünyaya benzeyen bir yer yarattı ve alışmaları için helal, haram göndermedi. Sadece deneme amaçlı bir ağaç koydu ve bu ağacı onlara yasakladı ve sonra şeytan geldi Hz. Adem’e ve Havva’ya dedi ki:

 

 “Allah’a ant olsun ki Allah bu ağacın yasağını kaldırdı ve bu ağaç ebedilik ağacıdır siz burada ebediyen kalmak istemez misiniz?”

 

Onlar da İblis’in sözüne inandılar ve ağacın yanına gittiler. Bu defa Allah, “Ben size ağaca yaklaşmayın, bu İblis sizi kandıracak demedim mi?” dedi. Hz. Adem de “Ben, birinin yalan yere Allah’ın üzerine yemin edeceğini hiç düşünmezdim.” diye söylüyor.

Hz. Adem yeni olduğu için yalanı ve yalan yere yemin etmeyi bilmiyor, işte bunları orada öğreniyor ve şeytanı tanıyor. Allah, “Burası yeterlidir asıl yaşayacağınız yere dünyaya inin” diye buyuruyor. Adem, Havva ve İblis dünyaya inip dünyada yaşamaya başlıyorlar.

YORUM EKLE